You have no items in your shopping cart.

| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.424.11.053.00(aka: T0064241105300) |
| Name: | Le Locle Power Reserve 39.3 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Back: | Open |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 39.30 mm |
| Height: | 10.20 mm |
| Lug Width: | 19.00 mm |
| W/R: | 30.00 m |
| Color: | Black |
|---|---|
| Indexes: | Roman Numerals |
| Hands: | Feuille |
The Le Locle is a top seller in the Tissot Collection. Its name is a reference to the home of Tissot in the Swiss Jura mountains. They are exclusively powered by automatic movements, in this version the ETA 2897 with power reserve indicator.
Automatic movement with date and power reserve indicator
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | ETA |
| Caliber: | 2897 |
| Base: | ETA2892-A2 |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 25.60 mm |
| Jewels: | 21 |
| Reserve: | 42 h |
| Frequency: | 28800 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
| Date: | Date |
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the ETA 2897 caliber