You have no items in your shopping cart.

| Brand: | SYE |
|---|---|
| Family: | MOT1ON |
| Reference: | MCFE-SI-AS |
| Name: | MOT1ON Chronograph Silver Edition / Asphalt |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Closed |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 40.50 mm |
| Height: | 13.40 mm |
| W/R: | 50.00 m |
| Color: | Silver |
|---|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
| Hands: | Stick |
The MOT1ON is the first wristwatch by the French brand SYE (for Start Your Engines). The SYE MOT1ON boasts a solid stainless steel body made up of five mechanical components. It features a distinct strap attachment system, which integrates the leather strap into the case body almost seamlessly, whilst allowing for easy changes via a central screw and a hubcap-style back. The case measures 40.50mm across. For 2020 it is available in either a chronograph or a 24-hour version.
The MOT1ON Chronograph is powered by the caliber VK64 meca-quartz chronograph movement. Dressed up as reference MCFE-SI-AS, it features a Silver dial.
'Meca-Quartz' chronograph movement.
Chrono (centre 1/5 sec, min)
24 hour, date
32,768 Hz
Battery Life : 3 years
Battery : SR936SW
| Type: | Quartz |
|---|---|
| Brand: | Time Module |
| Caliber: | VK64 |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 30.80 mm |
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
| Date: | Date |
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Time Module VK64 caliber