You have no items in your shopping cart.

| Brand: | Pequignet |
|---|---|
| Family: | Rue Royale |
| Reference: | 9010143CN |
| Name: | Rue Royale Stainless Steel / Black / Black Alligator |
| Limited: | No |
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Open |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 42.00 mm |
| W/R: | 50.00 m |
| Color: | Black |
|---|---|
| Finish: | Matte |
| Indexes: | Stick / Dot |
| Hands: | Alpha |
The Pequignet Rue Royale is an elegant gentleman's watch powered by an in-house, self-winding movement. The case measures 42mm across, has a see-through case back and is water resistant up to 50 meters. It is available in a number of variations; the reference 9010143CN as pictured here has a stainless steel case and a silver dial.
Calibre Royal is Pequignet's in-house movement. It features a single large barrel with a power reserve capped at 88 hours. The rotor winds bidirectional - and the manual winding system de-clutches when the oscillating weight is in motion.
Calibre Royal is available in a number of configurations. The example here features small seconds and a power reserve.
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | Pequignet |
| Caliber: | Calibre Royal |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 31.00 mm |
| Reserve: | 88 h |
| Frequency: | 21600 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Pequignet Calibre Royal caliber