You have no items in your shopping cart.

| Brand: | Pequignet |
|---|---|
| Family: | Royale Titane |
| Reference: | 9033843CN |
| Name: | Royale Titane DLC / Fabric |
| Limited: | No |
| Material: | Titanium |
|---|---|
| Coating: | DLC |
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Open |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 44.00 mm |
| W/R: | 50.00 m |
| Color: | Black |
|---|---|
| Finish: | Matte |
| Indexes: | Arabic Numerals |
| Hands: | Alpha |
The Pequignet Royale Titane is a watch that combines a pilot's watch look with details and finishing more commonly found on watches with a less instrumental look.
Reference 9033843CN has a brushed titanium case with DLC coating and a black dial with applied Arabic numerals. It is fitted with a fabric strap.
Calibre Royal is Pequignet's in-house movement. It features a single large barrel with a power reserve capped at 88 hours. The rotor winds bidirectional - and the manual winding system de-clutches when the oscillating weight is in motion.
Calibre Royal is available in a number of configurations. The example here features small seconds and a power reserve.
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | Pequignet |
| Caliber: | Calibre Royal |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 31.00 mm |
| Reserve: | 88 h |
| Frequency: | 21600 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Pequignet Calibre Royal caliber