You have no items in your shopping cart.

| Brand: | Pequignet |
|---|---|
| Family: | Royale 300 |
| Reference: | 9050343CN |
| Name: | Royale 300 Orange / Canvas |
| Limited: | No |
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Closed |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 43.00 mm |
| W/R: | 300.00 m |
| Color: | Black |
|---|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
| Hands: | Sword |
The Pequignet Royale 300 is a dive watch with a diameter of 43mm and a water-resistance of 30 bar. It features a rotating bezel with a rubber-moulded 'Vulcamix' inlay. It is powered by Pequignet's Calibre Royal in-house movement.
As reference 99050343CN, a black dial is paired with a bright orange bezel. This version is fitted with a rubber-backed canvas strap.
Calibre Royal is Pequignet's in-house movement. It features a single large barrel with a power reserve capped at 88 hours. The rotor winds bidirectional - and the manual winding system de-clutches when the oscillating weight is in motion.
Calibre Royal is available in a number of configurations. The example here features small seconds and a power reserve.
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | Pequignet |
| Caliber: | Calibre Royal |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 31.00 mm |
| Reserve: | 88 h |
| Frequency: | 21600 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Pequignet Calibre Royal caliber