You have no items in your shopping cart.

| Brand: | Pequignet |
|---|---|
| Family: | Paris Royal |
| Reference: | 9001438CG |
| Name: | Paris Royal Yellow Gold / Brown Strap |
| Limited: | No |
| Material: | Yellow gold |
|---|---|
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Open |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 41.00 mm |
| W/R: | 50.00 m |
| Color: | Silver |
|---|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
| Hands: | Alpha |
The Paris Royal is the most classical model within the Pequignet Manufacture collection, with its signature trait being the dial, which features elaborate applied Arabic numerals on a chapter ring that's slightly higher than the dial center.
With reference 9001438CG, the Paris Royal is fitted with a 'Calibre Royal' with day, big date and power reserve indicator. The case is done in 18k yellow gold, measuring 41mm across. This version of the Paris Royal is fitted with a brown alligator strap; the 9001438CN is identical but fitted with a black strap.
Calibre Royal is Pequignet's in-house movement. It features a single large barrel with a power reserve capped at 88 hours. The rotor winds bidirectional - and the manual winding system de-clutches when the oscillating weight is in motion.
Calibre Royal is available in a number of configurations. The example here features small seconds, a power reserve indicator, and day and big date displays.
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | Pequignet |
| Caliber: | Calibre Royal DD |
| Base: | PequignetCalibre Royal |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 31.00 mm |
| Reserve: | 88 h |
| Frequency: | 21600 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
| Date: | Big Date, Day |
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Pequignet Calibre Royal DD caliber