You have no items in your shopping cart.

| Brand: | IWC |
|---|---|
| Family: | Portugieser |
| Reference: | IW5045-04 |
| Name: | Portuguese Perpetual Calendar Tourbillon Platinum / Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Material: | Red Gold |
|---|---|
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Open |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 45.00 mm |
| Height: | 15.30 mm |
| Lug Width: | 22.00 mm |
| W/R: | 30.00 m |
| Color: | Blue |
|---|---|
| Finish: | Sunburst |
| Indexes: | Arabic Numerals |
| Hands: | Feuille |
The IWC Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon reference IW5045-04 was introduced in 2020. Building on the template provided by the Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon of the 150th anniversary collection, it features an 'Armor' Red Gold case of 45mm, which holds the self-winding caliber 51950 movement.
IWC's caliber 51950 is a self-winding movement with tourbillon and perpetual calendar. It is based on the earlier 51900 - with the addition of the module for the calendar.
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | IWC |
| Caliber: | 51950 |
| Base: | IWC51900 |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 38.20 mm |
| Jewels: | 44 |
| Reserve: | 168 h |
| Frequency: | 19800 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
| Date: | Date, Day, Month, Perpetual Calendar, Year Indicator |
| Astronomical: | Moonphase |
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the IWC 51950 caliber