You have no items in your shopping cart.

| Brand: | Bremont |
|---|---|
| Family: | Supermarine |
| Reference: | S500BKbr |
| Name: | Supermarine S500 Bracelet |
| Limited: | No |
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Closed |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 43.00 mm |
| Lug Width: | 22.00 mm |
| W/R: | 500.00 m |
| Color: | Black |
|---|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
| Hands: | Proprietary |
The Supermarine S500 and S2000 are Bremont divers watches inspired by the british watchmaker's aviation principles. Each maintains the Bremont DNA with an anti-magnetic Faraday cage encasing the beautifully finished chronometer-tested BE-36AE movement, as does the patented anti-shock case mount. The S500's 43 mm case can withstand depths of up to 500 metres - although it has been tested far deeper, while the sapphire bezel offers extraordinary luminosity in low light conditions. The 45mm case of the S2000 has been re-engineered to withstand a depth of 2000 metres. Both cases also have an automatic helium escape value for professional diving requirements.
Modified calibre 13 1/4? BE-36AE automatic chronometer, 25 jewels, glucydur balance. Anachron balance spring, Nivaflex 1 mainspring, 28,800 bph, 38 hour power reserve, Bremont moulded and skeletised decorated rotor.
Some versions doe not use the day function, yet are still called BE-36AE
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | Bremont |
| Caliber: | BE-36AE |
| Base: | ETA2836-2 |
| Display: | Analog |
| Diameter: | 25.60 mm |
| Jewels: | 25 |
| Reserve: | 38 h |
| Frequency: | 28800 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
| Date: | Date, Day |
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Bremont BE-36AE caliber