You have no items in your shopping cart.

| Brand: | Breitling |
|---|---|
| Family: | Chronomat |
| Reference: | AB0115101C1P2 |
| Name: | Chronomat B01 Chronograph 44 Stainless Steel / Blackeye Blue / Croco / Pin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Glass: | Sapphire |
| Back: | Closed |
| Shape: | Round |
| Diameter: | 44.00 mm |
| Height: | 16.95 mm |
| Lug Width: | 22.00 mm |
| W/R: | 500.00 m |
| Nickname: | Blackeye |
|---|---|
| Color: | Blue |
| Indexes: | Stick / Dot |
| Hands: | Stick |
The Breitling Chronomat AB0115101C1P1 was introduced at BaselWorld 2018 as part of a total revamp of the Breitling collection. The case is now fully satinized, while the dial has the new Breitling logo. The blue dial features black subdials.
Column wheel chronograph movement with vertical clutch.
| Type: | Automatic |
|---|---|
| Brand: | Breitling |
| Caliber: | B01 |
| Display: | Analog |
| Jewels: | 47 |
| Reserve: | 70 h |
| Frequency: | 28800 bph |
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
| Date: | Date |
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Breitling B01 caliber